Ратни ветерани и инвалиди рата из Србије (учесници ратова 1990. до 1999. године) након дужег времена окупили су се и протестовали испред Владе Србије у Београду 16. децембра. Незадовољни су својим положајем у друштву у којем им још увек нису дефинисана права које држава треба да регулише доношењем закона о ратним ветранима и инвалидима. Велики број бораца окупио се у Раковици испред Дома бораца и Споменика погинулим борцима у ратовима од 1990. до 1999. Миле Милошевић, председник Републичког одбора Српских ратних ветрана, изложио је разлоге окупљања, посебно нагласивши: „Нећемо се смирити док се не усвоји закон о ратнним ветеранима у коме се борци морају максималнио поштовати, морају добити своја права и једном заувек се морају одвојити од дезертера. Ни у једној држави дезертери се нису запослили у државним органима и јавним предузећима као што је случај код нас. Имамо дезертере и народне посланике. Ово је штрајк упозорења. Скрећемо пажњу и упозоравамо надлежно министартво да борци још увек постоје у овој земљи, да се узму у памет и да наш статус решавају. Ако не реше, позваћемо борце ратне ветране Србије на масовне протесте“.
Раковица – Миле Милошевић, председник Републичког одбора Српских ратних ветерана
Раковица – Пред Спомеником погинулим борцима
Након одавања поште погинулим ратним саборцима минутом ћутања, ветрани су кренули ка центру града. На платоу прекопута Железничке станице положили су венце на Споменик жртвама рата и браниоцима отаџбине од 1990 до 1999. Потом су се упутили на Нови Београд пред Палату Србија (бивши СИВ) чекајући да њихове представнике прими министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.
Савски трг – венац палим борцима у име Српских ратних ветерана
.. у име Удружења ратних војних инвалида Србије
Пред Палатом Србија – Жељко Васиљевић, председник Удружења ратних војних инвалида Србије свих ратова
Окупљеним ветранима и ратним инвалидима обратио се Жељко Васиљевић, председник Републичког одбора ратних инвалида Србије. Он је критиковао надлежно министарство које одуговлачи с доношењем новог закона о правима бораца и инвалида. „Чак крију предлог закона, а причају нам да је добар. Што га не покажу јавности када је тако добар. Посебно је споран члан 225, којим се регулише питање остваривања инвалиднине“. По његовој оцени, превише је права дато министарству да одлучује о тако важним питањима као што су статус и инвалиднина бораца.
Милошевић и Васиљевић су саопштили скупу да министар Вулин неће да их прими, након чега су се упутили пред зграду Владе Србије у Немањину улицу. И ту су поновили своје захтеве. После дужег чекања, из Владе им је саопштено да ће ускоро министар Вулин примити њихове представнике. О термину ће бити накнадно обавештени. Након тога су се борци и ратни инвалиди разишли до новог окупљања.
Ветерани чекају одговор министра Вулина.
Пред Владом Србије у Немњиној ..
Стигао је одговор из Владе: министар ће примити представнике ветeрана
текст и фото С. Јаковљевић